مقالات

نسل های مختلف پردازنده های اینتل را بهتر بشناسیم

تصورات غلط 

اول از همه، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که Core i3، i5 و i7 نسل‌های پردازنده‌ هستند. این‌ها مدل‌ها یا برندهای پردازنده‌های اینتل هستند. بحث‌های زیادی پیرامون این موارد نیز وجود دارد که می‌توان در مقاله‌ی دیگری به آن‌ها پرداخت. ابتدا بهتر است که تمام مدل‌های پردازنده‌ی اصلی منتشر شده توسط اینتل را در این‌جا لیست کنیم:

 • Pentium 1, 2, 3, 4
 • Celeron
 • Pentium M and Celeron M for mobile devices
 • Pentium Dual Core
 • Core Solo
 • Core Duo
 • Core 2 Duo
 • Core 2 Quad
 • Core i3, i5, i7

مفهوم نسل‌ها عمدتا پس از انتشار سری Core i مطرح می‌شوند. تفاوت در معماری میکرو و پردازنده تفاوت اصلی در نسل پردازنده‌ها است.

در ادامه به‌طور مفصل در مورد این نسل‌ها بحث خواهیم داشت.

نسل اول پردازنده‌های اینتل – نهالم (Nehalem)

پردازنده‌های نسل دوم اینتل – Sandy Bridge

پردازنده‌های نسل سوم اینتل – Ivy Bridge

پردازنده‌های نسل چهارم اینتل – Haswell

پردازنده‌های نسل پنجم اینتل – Broadwell

پردازنده‌های نسل ششم اینتل – Skylake

پردازنده‌های نسل هفتم اینتل – Kaby Lake

پردازنده‌های نسل هشتم اینتل – Kaby Lake R

پردازنده‌های نسل نهم اینتل – Coffee Lake

پردازنده‌های نسل دهم اینتل – Cannon Lake / Ice Lake

پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل – Tiger Lake

نسل اول پردازنده‌های اینتل – نهالم (Nehalem)

Nehalem میکرو معماری پردازنده اینتل بود که جانشینی برای معماری Core اولیه شد که دارای محدودیت‌های خاصی از جمله عدم توانایی در افزایش کلاک ساعت، پایپ‌لاین ناکارآمد و غیره بود. Nehalem در سال ۲۰۱۰ برای تولید عرضه شده بود.

نهالم از فرایند ۴۵ نانومتری در مقابله با فرایند ۶۵ یا ۹۰ نانومتری استفاده شده در معماری‌های قبلی استفاده می‌کرد. این نسل فناوری hyper-thread را مجددا معرفی کرد که عمدتا در مدل‌های اولیه پردازنده Core i3 کنار گذاشته شده بود.

پردازنده Nehalem دارای حافظه‌ی پنهان ۶۴ کیلوبایتی به‌نام L1، حافظه پنهان ۲۵۶ کیلوبایتی به ازای هر هسته به‌نام L2 و حافظه پنهان ۴ تا ۱۲ مگابایتی به‌نام L3 است که با تمام هسته‌های پردازنده به اشتراک گذاشته شده است. این نسل از ۱۱۵۶ سوکت LGA و رم DDR3 دو کاناله پشتیبانی می‌کند.

پردازنده‌های نسل دوم اینتل – Sandy Bridge

میکرو معماری Sandy Bridge در سال ۲۰۱۱ معرفی شد تا جایگزینی برای معماری Nehalem باشد. Sandy Bridge برخلاف معماری ۴۵ نانومتری استفاده شده در Nehalem، از فرایند ۳۲ نانومتری استفاده می‌کند. متوسط عملکرد پردازنده Sandy Bridge در مقایسه با Nehalem در حدود ۱۱.۳ درصد بوده است.

Sandy Bridge از حافظه پنهان ۶۴ کیلوبایتی به‌نام L1 و حافظه پنهان ۲۵۶ کیلوبایتی در هر هسته به‌نام L2 استفاده می‌کند، اما تفاوت آن نسبت به نسل قبل، در حافظه‌ی L3 است. به‌طور معمول، حافظه پنهان L3 پردازنده Sandy Bridge از ۱ مگابایت تا ۸ مگابایت موجود است. پردازنده‌های قدرتمند این نسل نیز حافظه نهان L3 خود را از ۱۰ مگابایت تا ۱۵ مگابایت در اختیار داشتند. این نسل نیز از ۱۱۵۵ سوکت LGA و رم DDR3-1066 دو کاناله پشتیبانی می‌کند.

پردازنده‌های نسل سوم اینتل – Ivy Bridge

پردازنده‌های Ivy Bridge که در سپتامبر سال ۲۰۱۲ معرفی شدند، سریع‌تر از پردازنده‌های Sandy Bridge هستند و از فرایند ۲۲ نانومتری در برابر فرایند ۳۲ نانومتری استفاده شده در پردازنده‌های Sandy Bridge استفاده می‌کنند. این مدل پردازنده می‌تواند تا ۵۰ درصد انرژی کمتری مصرف کند و در مقایسه با پردازنده‌های Sandy Bridge، عملکرد آن از ۲۵ تا ۶۸ درصد نیز افزایش پیدا کرده است.

تنها مشکل پردازنده‌های Ivy Bridge در این است که ممکن است در مقایسه با پردازنده‌های Sandy Bridge گرمای بیشتری از خود ساطع کنند. معماری پردازنده Ivy Bridge از همان ۱۱۵۵ سوکت LGA همراه با رم DDR3-1333 تا DDR3-1600 استفاده می‌کند.

پردازنده‌های نسل چهارم اینتل – Haswell

Haswell توسط اینتل در ژوئن سال ۲۰۱۳ منتشر شد. این پردازنده از همان فرایند ۲۲ نانومتری Ivy Bridge استفاده می‌کند. بهبود عملکرد Haswell در مقایسه با Ivy Bridge از ۳ تا ۸ درصد بیشتر بوده است. Haswell دارای ویژگی‌های مشابهی با Ivy Bridge است و در کنار آن، از ویژگی‌های بسیار جالب و جدیدی مانند سوکت‌های جدید LGA 1150، BGA 1364 و LGA 2011-3 و همچنین فناوری DDR4، طراحی کش کاملا جدید و موارد دیگر نیز پشتیبانی می‌کند.

مزیت اصلی پردازنده Haswell این است که به‌دلیل مصرف کم برق، می‌توان در دستگاه‌های قابل حمل نیز مورد استفاده واقع شود.

پردازنده‌های نسل پنجم اینتل – Broadwell

Broadwell توسط اینتل و در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است. این نسل از فناوری ۱۴ نانومتری استفاده می‌کند که ۳۷ درصد کوچک‌تر و ریزتر از پردازنده‌های نسل قبلی است. طبق گفته‌ی اینتل، با پردازنده‌های Broadwell، عمر باتری دستگاه می‌تواند تا ۱.۵ ساعت بهبود یابد. تراشه‌های Broadwell همچنین از زمان بیداری سریع‌تر و عملکرد گرافیکی بهبود یافته برخوردار هستند. در این معماری از ۱۱۵۰ سوکت LGA همراه با رم دو کاناله DDR3L-1333/1600 نیز استفاده شده است.

پردازنده‌های نسل ششم اینتل – Skylake

اینتل پردازنده‌های Skylake که نسل ششم هستند را در آگوست سال ۲۰۱۵ معرفی کرد. Skylake با طراحی همان فناوری ۱۴ نانومتری است که در برادول و معماری نسل پنجم اینتل آن را دیده بودیم.

پردازنده‌های نسل هفتم اینتل – Kaby Lake

پردازنده‌های نسل هفتم اینتل، با اسم رمز Kaby Lake در سال ۲۰۱۶ معرفی شدند. Kaby Lake اساسا معماری Sky Lake را تجدید کرده و توانست کارایی و بهبود قدرت قابل توجهی را داشته باشند. در این نسل از معماری فرایند ۱۴ نانومتری استفاده شده است. Kaby Lake اولین میکرو معماری اینتل است که با درایور رسمی سیستم‌ عامل‌های قدیمی‌تر از ویندوز ۱۰ اجرا نمی‌شود.

Kaby Lake معماری گرافیکی جدیدی را برای بهبود عملکرد گرافیک سه‌بعدی و پخش فیلم 4K معرفی کرده است. این معماری از ۱۱۵۱ سوکت LGA استفاده می‌کند و دارای پشتیبانی از سیستم دو کاناله برای اسلات‌های DDR3L-1600 و DDR4-2400 RAM است.

پردازنده‌های نسل هشتم اینتل – Kaby Lake R

در سال ۲۰۱۷ بود که اینتل به‌عنوان جدیدترین نسل از پردازنده‌های خود، نسخه‌ی به‌روز شده‌ای از پردازنده‌های Kaby Lake را معرفی کرد. جزئیات در واقع همان چیزی است که در پردازنده‌های نسل هفتم اینتل ذکر شده است، اما برخی از چیپ ست‌های نسل هشتم از رم DDR4-2666 نیز پشتیبانی می‌کنند. البته در این نسل پشتیبانی از رم DDR3L پایان یافته است.

پردازنده‌های نسل نهم اینتل – Coffee Lake

پردازنده‌های Coffee Lake در اواخر سال ۲۰۱۷ و توسط اینتل معرفی شدند. با این معماری، پردازنده‌های Intel Core i9 معرفی شدند.

پردازنده‌های Coffee Lake حد مجاز ۴ هسته در هر پردازنده را می‌شکنند. پردازنده‌های جدید هم‌اکنون می‌توانند تا هشت هسته را در هر پردازنده پشتیبانی کنند.

از آن‌جا که گرمای تولید شده در این هسته‌ها بسیار زیاد خواهد بود، اینتل به‌جای خمیر حرارتی که معمولا در پردازنده‌های قبلی استفاده می‌شده است، از پخش کننده حرارت یکپارچه (IHS) روی پردازنده‌های خود استفاده می‌کند.

این پردازنده از ۱۱۵۱ سوکت LGA همراه با سیستم تغییر یافته برای پشتیبانی بیش از ۴ هسته همراه با ۱۶ مگابایت حافظه نهان L3 استفاده می‌کند.

پردازنده‌های نسل دهم اینتل – Cannon Lake / Ice Lake

Cannon Lake، معماری نسل دهم اینتل است که از یک فناوری کاملا جدید ۱۰ نانومتری استفاده می‌کند. این معماری در سال ۲۰۱۷ عرضه شد، اما تولید آن به‌طور رسمی از سال ۲۰۱۸ آغاز شده است.

Ice Lake به‌عنوان نسل دوم پردازنده‌های ۱۰ نانومتری تولید می‌شود. آن‌ها از سوکت‌های BGA1526 استفاده می‌کنند و پشتیبانی از DDR4 3200 و LPDDR4X 3733 نیز به آن‌ها اضافه شده است. این اولین معماری پردازنده است که با پشتیبانی یکپارچه از Wi-Fi 6 (802.11ax) و Thunderbolt 3 ارائه می‌شود.

پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل – Tiger Lake

نسل یازدهم اینتل، Tiger Lake نام دارد که هنوز منتشر نشده است. آن‌ها نسل سوم فناوری ترانزیستور ۱۰ نانومتری خواهند بود. طبق اطلاعاتی که در ویکی پدیا آمده است، معماری Tiger Lake در مقایسه با Ice Lake تا ۳۰ درصد افزایش عملکرد خواهد داشت. حافظه پنهان L4 در این نسل برای افزایش عملکرد پردازنده‌ها معرفی شده است و می‌توانیم تغییرات زیادی را شاهد باشیم.


یک فکر در مورد “نسل های مختلف پردازنده های اینتل را بهتر بشناسیم

 1. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Many thanks!

 2. Leilat گفت:

  Here’s what I can offer for the near future https://zetds.seychellesyoga.com/info

 3. Eleanort گفت:

  Can provide a link mass to your website https://ztd.bardou.online/adm

 4. Zoet گفت:

  Can provide a link mass to your website https://ztd.bardou.online/adm

 5. Kimberlyt گفت:

  Your site’s position in the search results https://ztd.bardou.online/adm

 6. Arielt گفت:

  Can provide a link mass to your website https://ztd.bardou.online/adm

 7. Evelynt گفت:

  Your site’s position in the search results https://ztd.bardou.online/adm

 8. Viviant گفت:

  I offer mutually beneficial cooperation https://ztd.bardou.online/adm

 9. Candyt گفت:

  Can provide a link mass to your website http://myngirls.online/

 10. Lilliant گفت:

  Your site’s position in the search results http://myngirls.online/

 11. Pamelat گفت:

  I offer mutually beneficial cooperation http://myngirls.online/

 12. Candyt گفت:

  Can provide a link mass to your website http://fertus.shop/info/

 13. Lilliant گفت:

  Your site’s position in the search results http://fertus.shop/info/

 14. Pamelat گفت:

  I offer mutually beneficial cooperation http://fertus.shop/info/

 15. Britneyt گفت:

  Cool website. There is a suggestion http://fertus.shop/info/

 16. Leonat گفت:

  I really liked your site. Do you mind http://fertus.shop/info/

 17. Teresat گفت:

  Here’s what I can offer for the near future http://fertus.shop/info/

 18. Oliviat گفت:

  The best prices from the best providers http://fertus.shop/info/

 19. Gloriat گفت:

  How to contact the administrator on this issue http://fertus.shop/info/

 20. Norat گفت:

  Shall we exchange links? My website http://fertus.shop/info/

 21. Kellyt گفت:

  We offer cooperation on SEO optimization http://fertus.shop/info/

 22. Natalyt گفت:

  Can provide a link mass to your website http://fertus.shop/info/

 23. Lilliant گفت:

  Your site’s position in the search results http://fertus.shop/info/

 24. Edward گفت:

  Hiya! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing
  from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to resolve this issue. If you have any recommendations,
  please share. Thank you!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *