اسپلیتر چیست

ضرورت استفاده از اسپلیتر و نحوه قرارگیری آن در شبکه

  • ADSL :

سطح مقطع سیم تلفن رو به شکل زیر در نظر میگیریم ( این برای ملموس شدن موضوع هست و در واقعیت نمی شود سیم را نصف کرد )

سیگنال های مربوط به صدا در تلفن، اطلاعات در فکس و اینترنت  Dial-Up همگی از قسمت پایینی سیم برای جابجایی استفاده میکنند. (که در فرکانس های پایین بین 0 تا 80 MHz است.)

به همین دلیل است که وقتی با Dialup به اینترنت وصل هستین و یا فکس ارسال میکنید، صدای گوش خراش را از تلفن میشنوید و دیگه نمیتونید با جایی تماس بگیرید. در این حالت همانطور که می بینید، قسمت بالایی سیم ( فرکانس های بالا ) بدون استفاده رها شده.چون تلفن های معمولی قابلیت ارسال و دریافت سیگنال های بالا را ندارند.

  • مودم های ADSL  :

میتوانید اطلاعات را در فرکانس های بالا ارسال و دریافت و به راحتی از قسمت آزاد سیم  استفاده کنید.( فرکانس های بین 125 MHz تا 2.2 MHz )

برای همین است که با ADSL به راحتی می شود هم به اینترنت وصل بود و هم با تلفن تماس داشت یا فکس ارسال کرد.ضمنا خود فرکانس های مربوط به ADSL هم به دو بخش تقسیم می شود:

  1. Upstream  ( جریان بالا ) : مودم از این کانال برای ارسال ( آپلود ) اطلاعات به سرور استفاده می کند.
  2. 2-        Downstream ( جریان پایین ) : اطلاعات از سرور از طریق این کانال به مودم ارسال ( دانلود ) می شود.

  • Splitter  :

اگر به خاطر مشکلات مخابرات یا سیم کشی خانه سیگنال های فرکانسی بالا و پایین در مرز بینشان اختلال ایجاد شود، نویز به وحود می آید که همان صدای خش خش در تلفن است.این که عموما بعد از رانژه شدن خط از طرف مخابرات برای ADSL روی تلفن نویز می افتد.

کار Splitter این است که فقط سر راه تلفن قرار بگیرد و با حذف کردن فرکانس های بالا تنها فرکانس های پایین که حامل صدا هستند را به سمت تلفن هدایت کند.( در الکترونیک به چنین مدارهایی فیلتر پایین گذار گفته می شود.)

  • روش های نصب Splitter در شبکه :
  • یک تلفن نزدیک مودم باشد و فقط یک سوکت تلفن داشته باشیم
  • می شود Splitter را ابتدای مسیر تلفن قرار داد.( به شرط این که تلفن ها با مودم سیم مشترک نداشته باشند. )
  • در حالت بالا اگر سوکت ( پریز ) خط تلفن دیگری هم در دسترس باشد یا کلا مودم در اتاق دیگری باشد می شود مودم را مستقیم وصل کرد.( چون همانطور که گفتیم Splitter فقط برای تلفن است. )
  • اگر همه ی تلفن ها و مودم از هم جدا باشند و نشود مثل حالت های قبل تلفن ها را روی یک مسیر جدا از مودم داد،مجبوریم برای هر تلفن یک Splitter بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *