چک لیست و فرایند پروژه ها

چک لیست و فرایند طراحی دوربین مداربسته

همیشه برای داشتن یک پروژه ی خوب و کامل نظارت تصویری ، داشتن یک طرح جامع قبل از اجرا ، یعنی همه چیز . برای رسیدن به یک پروژه ی اجرا شده ی عالی به مطالبی که در زیر به آنها اشاره می کنم نیاز خواهید داشت.

 • شناخت پروژه

مواردی که در مرحله ی شناخت پروژه ی دوربین مداربسته باید مد نظر قرار بگیرد.

 • مهمترین نکته ، دانستن این مسئله است که اصلا به چه دلیل شما باید دوربین مداربسته داشته باشید. پس در قدم اول : نوشتن دلایل وجود دوربین مداربسته می باشد.
 • آیا استفاده از دوربین مداربسته جنبه ی مدیریت و کنترل بر رفتار و اتفاقات دارد یا اینکه به منظور بازدارندگی استفاده خواهد شد.
 • آیا تنها با نصب دوربین ، کلیه ی نیازهای شما برطرف خواهد شد یا حتما برای تکمیل پروژه باید تلفیقی از موارد دیگر به همراه دوربین استفاده شود.
 • برای یک طرح بی نقص و کامل ، شما باید نقشه ی کاملی از زیرساختهای موجود و عناصر مربوط به مجموعه در اختیار داشته باشید.
 • شناخت کاملی بر دغدغه های مدیران و صاحبین مجموعه و وضعیت آب و هوایی منطقه و همچنین موقعیت جغرافیایی موضوع پروژه داشته باشید.
 • نقاط و قسمتهای حساس مکانی را شناسایی و نحوه ی تردد و شیفت های کاری افراد مختلف و وسایل نقلیه را مورد بررسی قرار دهید.
 • نیاز سنجی پروژه
  در حال حاضر:
 • چه تعداد نقطه را می توان بصورت مستقیم تحت پوشش دوربین مدار بسته قرار داد
 • چه تعداد نقطه وجود دارد که اهمیت پایین تری دارند و میتوان از ابزار بازدارنده ی شبیه دوربین برای ایجاد بازدارنگی استفاده کرد
 • چه قسمتهایی را می توان صرفا با ابزاری غیر از دوربین ، مانند چشمی ، ابزار هشداری مثل چراغ و نوار هشدار و یا ابزار مانع مثل فنس و سیم خاردار یا دیوار مغناطیسی ایجاد مانع کرد.
 • برای هر نوع فضا چه دوربینی مورد نیاز خواهد بود . به عنوان مثال دوربین گردان ، دوربین ثابت ، دوربین دید در شب یا دوربین پلاک خوان
 • آیا تمام پروژه را می توان به صورت کابلی اجرا کرد یا بخشهایی را باید به صورت رادیویی منتقل نمود و یا باید پروژه ترکیبی از انواع متریال باشد.
 • چه کسانی نیاز به مانیتورینک تصاویر به صورت آنلاین دارند و دسترسی به هر منطقه برای هر سمت به چه نحوی باید ایجاد شود.
 • مشخص کردن نقاطی که دوربین نیاز دارند ، نقاطی که باید با چشمی و نقاطی که باید با فنس یا حصار مورد حفاظت و نظارت قرار گیرند.

در آینده:

 1. چه المانهایی ممکن است در آینده به صورت فیزیکی اضافه شود که می تواند در مانیتورنگ دوربینها اختلال بوجود آورد مانند کاشت درختان و ساخت اتاق ها و بلوکهای جدید
 2. از لحاظ وسعت کاری سازمان شما چقدر رشد خواهد کرد که می توان از الان برای آن پیش بینی های الان را انجام داد.
 3. آیا بر اساس حداکثر ظرفیت دستگاهها و اتاق ها پیش بینی تجهیزات و تاسیسات را انجام داده اید که بعد نیاز به تخریب و بازسازی نداشته باشید؟.
  • امکان سنجی پروژه

بر اساس شناختی که در موضوع پروژه  بدست آورده اید و  نیازهایی که در سازمان کشف کرده اید ، آیا طبق موجودیتهای خود مثل بودجه ، متریال موجود در بازار ، معذوریت های فیزیکی و فرهنگی و اجتماعی ، امکان پیاده سازی طرح ، با نیازهای شناسایی شده وجود دارد؟ مثلا

 1. متریال مورد نظر پروژه در بازار موجود است؟
 2. آیا بودجه ی کافی بر اساس نیازهای شما در اختیار شما می باشد؟
 3. آیا سازه ی ساختمان ، اجازه ی پیاده سازی پروژه ی مد نظر شما را می دهد؟
 4. آیا استانداردهای موجود امکان پیاده سازی و فراهم کردن تمام نیازهای شما طبق پروژه را به شما می دهد؟
  • 4- طراحی اولیه

پس از انجام مراحل اولیه و پاسخ به سوالات بالا و بدست آوردن پاسخ های آن ،اکنون وقت آن رسیده که طرح اولیه بر اساس واقعیتهای موجود ترسیم شود.

در طراحی اولیه بر اساس میزان بودجه ی مشخص شده ، نیازهای شناسایی شده و امکانات موجود ، طرح اولیه ی قابل اجرا طراحی می گردد.

برای این کار شما نیاز به دو طراحی دارید

طراحی اول به صورت زیرساختی که مشخص کننده ی مسیرها ، ساختمان ، نحوه ی کابل کشی و لوله گذاری و کانال کشی های مورد نظر پروژه باشد و معمولا با نرم افزار اتوکد طراحی می گردد.

طراحی دوم که در آن جانمایی دوربین ها ، زاویه ی نصب ، نوع برند ،مدل و لنز دوربین ، و همچنین تصاویر شبیه سازی شده ای که قرار است به صورت واقعی از دوربین دریافت گردد ، که این طراحی با نرم افزارهای مخصوص طراحی دوربین مداربسته مانند  ip video system design انجام می شود.

در این مرحله ، یک نکته ی بسیار مهم و کلیدی وجود دارد و آن هم این است که چنانچه هم اکنون بودجه ی در نظر گرفته شده کمتر از طرح قابل اجراست ، حتما زیرساختهای مورد استفاده در آینده  طراحی شود  و در قالب فازهای قابل اجرا در آینده دیده شوند. به این ترتیب مقدار زیادی از هزینه های آینده ی پروژه از هم اکنون صرفه جویی خواهد شد.

 • بازبینی طرح اولیه

پس از طراحی اولیه ، کلیه ی موارد ، مجددا مورد بازبینی قرار می گیرد تا این چالشها برطرف گردد:

 1. تمامی فضاهای مهمی که نیاز به پوشش دارند ، به درستی مد نظر قرار گرفته باشند.
 2. از نظر حراستی و حفاظتی ، مسئولان امر با رعایت موازین و قوانین مرتبط با موضوع نظارت تصویری ،طرح را مورد بازبینی قرار دهند و از عدم قرار گیری دوربین در فضاهای ممنوعه مطمئن گردند. به عنوان مثال : نبود دوربین در فضاهای خصوصی کارکنان.
 3. دید شما در این فاصله نسبت به پروژه و نیازهای شبکه کامل تر شده و قرار است تغییراتی را در طرح اولیه ایجاد کنید.
  • 5- طراحی نهایی

در این مرحله طرح نهایی بر اساس آخرین تغییرات ، نیازها و استانداردها طراحی و آماده ی اجرا می گردد.طرح نهایی باید این موارد را شامل گردد.

 1. کاملا باید منطبق بر استانداردهای روز طراحی شده باشد.
 2. به عنوان شناسنامه ی پروژه باید کاملا دارای شماره گذاری ، آدرس دهی و مسیریابی استاندارد باشد.
 3. کاملا قابل خوانش برای مجری ، ناظر و پیمانکاران پشتیبانی و توسعه دهنده ی بعدی باشد.
 4. کلیه ی نیازهای حال و آینده ی سازمان را در خود دیده باشد.
  • 6- تهیه ی لیست تجهیزات ( LOM)

در این مرحله بر اساس طرح نهایی و مستندات اقدام به لیست کردن اقلام مورد نیاز پروژه ، قبل از شروع  اجرا می نماییم.

 1. محاسبه ی مقدار اقلام پروژه ، دقیقا بر اساس استانداردها و کد گذاری قطعات و تجهیزات در نظر گرفته شده
 2. در نظر گرفتن مقدار بیشتر نسبت به میزان برآورد شده در نقشه برای همه ی تجهیزات (معمولا 10 تا 20 درصد بیشتر)
 3. تجهیزات در نظر گرفته شده تجهیزاتی به روز و به شکلی باشد که حتی الامکان در صورت تغییر تکنولوژی در آینده ی نزدیک ، قابلیت ایجاد ارتباط با تجهیزات جدید را داشته باشد.
 • اجرای پروژه بر اساس طرح نهایی و LOM پروژه

پس از اینکه طرح نهایی طراحی و در اختیار مجری پروزه قرار گرفت مجری باید با در نظر گرفتن موارد زیر ، طرح فوق را پیاده سازی نماید.

 1. دوری از هر گونه دخالت دادن سلیقه ی شخصی مجری یا پیمانکار در پروژه
 2. دقت در تاریخ تولید، جنس متریال و استانداردهای مورد استفاده و همچنین مرغوبیت کالای مورد استفاده
 3. رعایت مسیرها و شماره گذاری تجهیزات و کابلها در حین اجرای پروژه بر اساس نقشه ها
 4. استفاده از مجریان و پیمانکارانی که در خوانش نقشه ها و انطباق اجرا با مستندات دارای مهارت و تخصص باشند.
  • 8- تست و ارزیابی پس از اجرا

در انتها و قبل از بهره برداری از پروژه ، به دلیل جلوگیری از مشکلات ناشی از خطاهای اجرا ، در استفاده ی کاربران ، پس از پایان اجرای پروژه ، کارهای زیر باید انجام گردد.

 1. تست و بررسی پروژه توسط مجری و پیمانکار از حیث تطبیق کمیت پروژه با نقشه های پروژه
 2. تست و ارزیابی پروژه از حیث کیفیت و پاسخدهی تجهیزات مورد استفاده ، با استفاده از ابزار تست استاندارد و به روز توسط مجری یا پیمانکار
 3. تست و ارزیابی نهایی پروژه از لحاظ کمی و کیفی توسط ناظر پروژه و تایید نهایی آن.
 4. تحویل و تحول تجهیزات مازاد پروژه به میزان 10 تا 20 درصد ، جهت اصلاح و یا توسعه ی پروژه در آینده

کارفرمای گرامی :

با اطمینان به شما میگویم که حفظ امنیت فضا و اموال شما تنها با نصب دوربین مداربسته کامل نخواهد شد ، بلکه مجموعه ای از عوامل ، از جمله سیستم اعلام سرقت ، حصارکشی ، دورکردن اشیاء تحریک کننده از دید عموم و همچنین نصب علائم هشدار دهند در کنار دوربین مداربسته می تواند این امنیت را برای شما فراهم آورد.

امیدواریم ، چک لیست فوق ، تا حدودی در جلوگیری از هدررفت بودجه های شما موثر واقع گردد و بهترین شکل ممکن پروژه ی خود را مورد بهره برداری قرار دهید.

1 نظر در “چک لیست و فرایند طراحی دوربین مداربسته

 1. Cara1525 گفت:

  Элвис Пресли, безусловно, один из наиболее влиятельных музыкантов в истории. Родившийся в 1935 году, он стал иконой рок-н-ролла благодаря своему харизматичному стилю и неповторимому голосу. Его лучшие песни, такие как “Can’t Help Falling in Love”, “Suspicious Minds” и “Jailhouse Rock”, стали классикой жанра и продолжают восхищать поклонников по всему миру. Пресли также известен своими выдающимися выступлениями и актёрским талантом, что сделало его легендой не только в музыке, но и в кинематографе. Его наследие остается живым и вдохновляет новые поколения артистов. Скачать музыку 2024 года и слушать онлайн бесплатно mp3.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *