چک لیست و فرایند پروژه ها

چک لیست و فرایند طراحی شبکه ی کامپیوتری

اگر تصمیم به اجرای پروژه ی شبکه ی کامپیوتری برای شرکت ، سازمان و یا کارخانه ی خود دارید ، برای اینکه بهترین پیاده سازی ، با کمترین هزینه ی بیهوده و با ثبات ترین شکل ممکن را داشته باشید ، باید چه مسیری را طی کنید،

در اینجا فرایند اجرای پروژه را از نقطه ی آغازین تا پایان برای شما شرح داده ایم.

 1. شناخت پروژه

در شناخت پروژه شما باید این موارد را بدانید و به این سوالات پاسخ دهید:

 1. شما چه تعداد کارمند دارید که نیاز به داشتن ارتباط کامپیوتری با هم دارند.(مثلا برخی کارکنان فقط کار بدون سیستم و برخی کارکنان کار با سیستم انجام می دهندو نیاز به ارتباط شبکه با هم دارند.)
 2. کارکنان شما به چه دسترسی هایی به منابع سازمان از طریق شبکه نیاز دارند.(مثلا برخی کارکنان با وجود داشتن سیستم ، نیاز به داشتن دسترسی به برخی یا تمام منابع سیستمی سازمان ندارند.)
 3. آیا کارکنان شما به صورت یکسان  و بدون دسته بندی گروهی با یکدیگر تبادل اطلاعات انجام می دهند یا دارای گروه بندی های سازمانی هستند و نیاز به  گروه بندی در استفاده از منابع هست و از نظر گروه بندی سخت افزاری هم باید دارای ارتباطات جداگانه باشند.(یعنی باید از نظر سخت افزاری هم ارتباطات ،گروهبندی و تفکیک شده باشد).
 4. آیا برای ارتباطات تلفنی هم نیاز به بستر شبکه دارید ، آیا لازم است سیستم تلفن شما هم بر بستر شبکه قرار بگیرد .(ممکن است سیستم تلفن شما مبتنی بر شبکه یا اصطلاحا  voip باشد که در اینصورت میتواند با سیستم شبکه ی شما در یک بستر طراحی شود و یا ممکن است سیستم سانترال شما نیاز داشته باشد به شبکه ی کامپیوتری شما ملحق شده و ارتباط پیدا کند.
 5. سازمانهای مشابه خود را که قبلا پروژه ی شبکه داشته اند بررسی کرده و یا از آنان در خصوص نحوه ی اجرا و بازخوردهای آن سوال کرده اید؟.
 6. چقدر با نوع کار و اجزا و سناریو های قابل اجرا در مورد شبکه آشنایی دارید و می توانید بر انتخاب درست و اجرای استاندارد مجری کنترل داشته باشید
 7. نیاز سنجی پروژه
  در حال حاضر:
 8. تعداد کارکنانی که نیاز به شبکه دارند .
 9. تعداد مکان هایی که باید در آنها بستر شبکه ایجاد شود.
 10. تعداد دستگاهها و تجهیزاتی که باید به عنوان منابع در شبکه مورد استفاده قرار بگیرند.
 11. هرکدام و یا هر گروه از کاربران به چه منابعی در شبکه نیاز دارند ، مثلا چند نفر به ایمیل سازمانی ، چند نفر به سرور مالی ، چند نفر به سرور فایلهای اشتراکی و … نیاز دارند.
 12. سرعت شبکه ی برقرار شده بین کاربران چقدر باید باشد و این سرعت آیا بنا به نوع استفاده باید تحت کنترل باشد و یا همه بدون کنترل میتوانند از حد نهایت سرعت شبکه استفاده کنند.
 13. چه ارتباطاتی را با بیرون سازمان نیاز دارید.

در آینده:

 1. چه نیازهایی ممکن است در اثر تغییرات و نوآوری به سازمان شما اضافه شود که الان امکان پیش بینی آن وجود دارد.
 2. از لحاظ وسعت کاری سازمان شما چقدر رشد خواهد کرد که می توان از الان برای آن پیش بینی های الان را انجام داد.
 3. آیا بر اساس حداکثر ظرفیت دستگاهها و اتاق ها پیش بینی تجهیزات و تاسیسات را انجام داده اید که بعد نیاز به تخریب و بازسازی نداشته باشید؟.
 4. امکان سنجی پروژه

بر اساس شناختی که در موضوع شبکه بدست آورده اید و نیازهایی که در سازمان کشف کرده اید ، آیا طبق موجودیتهای خود مثل بودجه ، متریال موجود در بازار ، معذوریت های فیزیکی و فرهنگی و اجتماعی ، امکان پیاده سازی طرح ، با نیازهای شناسایی شده وجود دارد؟ مثلا

 1. متریال مورد نظر پروژه در بازار موجود است؟
 2. آیا بودجه ی کافی بر اساس نیازهای شما در اختیار شما می باشد؟
 3. آیا سازه ی ساختمان ، اجازه ی پیاده سازی پروژه ی مد نظر شما را می دهد؟
 4. آیا استانداردهای موجود امکان پیاده سازی و فراهم کردن تمام نیازهای شما طبق پروژه را به شما می دهد؟
 5. طراحی اولیه

پس از انجام مراحل اولیه و پاسخ به سوالات بالا و بدست آوردن پاسخ های آن ،اکنون وقت آن رسیده که طرح اولیه بر اساس واقعیتهای موجود ترسیم شود.

در طراحی اولیه بر اساس میزان بودجه ی مشخص شده ، نیازهای شناسایی شده و امکانات موجود ، طرح اولیه ی قابل اجرا طراحی می گردد.

در این مرحله ، یک نکته ی بسیار مهم و کلیدی وجود دارد و آن هم این است که پروژه ی در حال طراحی علیرغم اینکه بر اساس ظرفیتهای موجود طراحی می گردد ولی باید به عنوان یک پروژه ی کامل و قابل توسعه (مازولار) طراحی شده و حتی فازهایی که الان قابل اجرا نیست دیده شود و در قالب فازهای قابل اجرا در آینده دیده شوند. به این ترتیب مقدار زیادی از هزینه های آینده ی پروژه از هم اکنون صرفه جویی خواهد شد.

 • بازبینی طرح اولیه

پس از طراحی اولیه ، کلیه ی موارد ، مجددا مورد بازبینی قرار می گیرد تا این چالشها برطرف گردد:

 1. در صورت طولانی شدن پروسه ی نیازسنجی تا طراحی اولیه ،متریال ، نیازها ، استانداردها و میزان بودجه در صورت تغییر ،مجددا آپدیت گردد.
 2. در صورتی که بخشهایی از پروژه از دید شما پنهان مانده و یا به دلیل تداخل با سایر پروژه های در حال اجرا به صورت همزمان باید تغییر یابد مورد بازبینی قرار گیرد.
 3. دید شما در این فاصله نسبت به پروژه و نیازهای شبکه کامل تر شده و قرار است تغییراتی را در طرح اولیه ایجاد کنید.
 4. طراحی نهایی

در این مرحله طرح نهایی بر اساس آخرین تغییرات ، نیازها و استانداردها طراحی و آماده ی اجرا می گردد.طرح نهایی باید این موارد را شامل گردد.

 1. کاملا باید منطبق بر استانداردهای روز طراحی شده باشد.
 2. به عنوان شناسنامه ی پروژه باید کاملا دارای شماره گذاری ، آدرس دهی و مسیریابی استاندارد باشد.
 3. کاملا قابل خوانش برای مجری ، ناظر و پیمانکاران پشتیبانی و توسعه دهنده ی بعدی باشد.
 4. کلیه ی نیازهای حال و آینده ی سازمان را در خود دیده باشد.
 5. تهیه ی لیست تجهیزات ( LOM)

در این مرحله بر اساس طرح نهایی و مستندات اقدام به لیست کردن اقلام مورد نیاز پروژه ، قبل از شروع  اجرا می نماییم.

 1. محاسبه ی مقدار اقلام پروژه ، دقیقا بر اساس استانداردها و کد گذاری قطعات و تجهیزات در نظر گرفته شده
 2. در نظر گرفتن مقدار بیشتر نسبت به میزان برآورد شده در نقشه برای همه ی تجهیزات (معمولا 10 تا 20 درصد بیشتر)
 3. تجهیزات در نظر گرفته شده تجهیزاتی به روز و به شکلی باشد که حتی الامکان در صورت تغییر تکنولوژی در آینده ی نزدیک ، قابلیت ایجاد ارتباط با تجهیزات جدید را داشته باشد.
 4. اجرای پروژه بر اساس طرح نهایی و LOM پروژه

پس از اینکه طرح نهایی طراحی و در اختیار مجری پروزه قرار گرفت مجری باید با در نظر گرفتن موارد زیر ، طرح فوق را پیاده سازی نماید.

 1. دوری از هر گونه دخالت دادن سلیقه ی شخصی مجری یا پیمانکار در پروژه
 2. دقت در تاریخ تولید، جنس متریال و استانداردهای مورد استفاده و همچنین مرغوبیت کالای مورد استفاده
 3. رعایت مسیرها و شماره گذاری تجهیزات و کابلها در حین اجرای پروژه بر اساس نقشه ها
 4. استفاده از مجریان و پیمانکارانی که در خوانش نقشه ها و انطباق اجرا با مستندات دارای مهارت و تخصص باشند.
 5. تست و ارزیابی پس از اجرا

در انتها و قبل از بهره برداری از پروژه ، به دلیل جلوگیری از مشکلات ناشی از خطاهای اجرا ، در استفاده ی کاربران ، پس از پایان اجرای پروژه ، کارهای زیر باید انجام گردد.

 1. تست و بررسی پروژه توسط مجری و پیمانکار از حیث تطبیق کمیت پروژه با نقشه های پروژه
 2. تست و ارزیابی پروژه از حیث کیفیت و پاسخدهی تجهیزات مورد استفاده ، با استفاده از ابزار تست استاندارد و به روز توسط مجری یا پیمانکار
 3. تست و ارزیابی نهایی پروژه از لحاظ کمی و کیفی توسط ناظر پروژه و تایید نهایی آن.
 4. تحویل و تحول تجهیزات مازاد پروژه به میزان 10 تا 20 درصد ، جهت اصلاح و یا توسعه ی پروژه در آینده

کارفرمای گرامی :

تنها در صورتی که مراحل مورد اشاره در بالا را به همین دقت و کیفیت در پروژه های خود مد نظر قرار دهید ، میتوانید تقریبا مطمئن باشید که طی سالهای آینده بدون هیچ تغییری در اصل پروژه و شاید تنها با اندکی نیاز به توسعه ، از پروژه ی پیاده سازی شده با کمترین هدررفت هزینه ی دورریز بهترین بهره برداری را انجام دهید.

امیدواریم ، چک لیست فوق ، تا حدی در جلوگیری از هدررفت بودجه های شما موثر واقع گردد و بهترین شکل ممکن پروژه ی خود را مورد بهره برداری قرار دهید.

1 نظر در “چک لیست و فرایند طراحی شبکه ی کامپیوتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *